top of page

שאלות ותשובות

התחלתי עצמאית לבצע את דיאטת ה-FODMAP בעקבות המלצת רופא. האם יש טעם ללכת לדיאטנית?

התחלתי עצמאית לבצע את דיאטת ה-FODMAP בעקבות המלצת רופא. האם יש טעם ללכת לדיאטנית?

דיאטת ה-FODMAP היא דיאטה מצוינת לטיפול ואבחון רכיבים בתזונה אשר עשויים להחריף את הסימפטומים של המעי הרגיש. יחד עם זאת מדובר בדיאטה עם הרבה הגבלות שנועדה להיות זמנית ולאפשר הסקת מסקנות. ביצוע עצמאי של הדיאטה כולל בתוכו לא מעט בעיות כמו:

1. טעויות בבחירת המזונות בעקבות ריבוי סתירות הקיימות באתרי האינטרנט השונים.

2. בלבול בעקבות שונות בין המוצרים בארץ ובחו"ל.

3. אכילה חד גונית ומצומצמת יתר על המידה שגורמת לא אחת לתסכול ולחצים רגשיים.

4. הכנסת גורמים מבלבלים אשר עשויים אמנם להיות מותרים במסגרת הדיאטה אך להקשות על הסקת המסקנות.

דיאטנית גסטרו המתמחה בתחום תוכל לכתוב לך תפריט מגוון ויצירתי, וזאת למרות כל ההגבלות והמאכלים מהם יש להימנע. היא תוכל לומר לך בבטחה אילו מאכלים מותר לאכול ואילו אסור כמו גם באיזו מידה. מעבר לכך, בבניית תפריט נכון למעי רגיש חשוב לשים לב לדברים נוספים כמו תכולת הסיבים התזונתיים בתפריט, ריכוז השומנים בארוחות, התנהגות אכילה ועוד. דברים אלו עלולים להתפספס כאשר מבצעים את הדיאטה ללא ליווי מקצועי.

Heading 5
Granola Bars
כבר עשיתי הרבה דיאטות. מה שונה בדיאטה שלך?

כבר עשיתי הרבה דיאטות. מה שונה בדיאטה שלך?

בתור התחלה ה"דיאטה שלי" היא לא איזו דיאטת סטנדרט או טכניקת עבודה מוכנה מראש, אלא דיאטה המותאמת במיוחד עבורך. לא מדובר בדיאטה לפי צו האופנה המשתנה כמו דיאטת אטקינס, דיאטת האושר, דיאטת כרוב וכדומה. נהוג לומר שדיאטה היא אורח חיים, אך על מנת שאכן תהיה כזאת עליה להשתלב באורח החיים ולא לשנותו. מסיבה זו, המטרה שלי היא למצוא עבורכם דיאטה שתשתלב באורח חייכם, ולא להיפך. אם לדוגמה ארוחת הצהריים שלכם תמיד מתקיימת במסעדה, לא אומר לכם להביא אוכל מהבית, או אם עבורכם ארוחת ערב ללא קינוח אינה ארוחה, לא אומר לכם לקחת תפוח במקום. דיאטה נכונה לא אמורה להתבסס על כוח הרצון כי כוח רצון הוא דבר דינאמי, ולכן הדיאטה שתקבלו ממני תהיה ריאלית, ויחסית נוחה לביצוע.

איך אפשר למנוע "שבירה" של דיאטה?

איך אפשר למנוע "שבירה" של דיאטה?

מרבית האנשים שעושים דיאטה חווים בשלב מוקדם או מאוחר "שבירה". שבירת הדיאטה מלווה באכילה מרובה, עליה במשקל וחזרה לדיאטה, לפעמים מייד לאחר ה"שבירה", לפעמים ביום שלמחרת ולפעמים מתישהו בעתיד. כדי לדעת איך להפסיק את מעגל הקסמים הזה, חשוב קודם כל להבין מה גורם לו לחזור על עצמו! רוב האנשים הם טיפוסים של "הכל או כלום", וכך גם נראית האכילה שלהם. כלומר הם מכירים שני מצבים: מצב בו הם מאוד מקפידים על הדיאטה, ומצב בו הם מרשים לעצמם לאכול מה, וכמה, שהם רוצים בטענה ש"בכל מקרה הדיאטה כבר נהרסה". אם כך, המטרה היא מלכתחילה לא לשאוף לדיאטה מושלמת! אם אנחנו באמת מקבלים את זה שדיאטה אינה מושלמת, ה"שבירה" תוכל להסתכם בחטיף שוקולד בודד, ולא בהזדמנות לפצות על כל איסורי הדיאטה. דיאטה שמונעת לחלוטין משהו שנחשב בעיניכם כ"אחת מהנאות החיים", זה כמו לומר לכם לא לחשוב על משהו ולצפות מכם להצליח למנוע מהמחשבה להיכנס לכם לראש.

chocolate-cupcake-delicious-1312477.jpg
antioxidant-berry-beverage-1488031.jpg
אני מקפידה לאכול מאוד בריא, לשתות מים ולבצע פעילות גופנית אבל עדיין מאוד סובלת מגזים וכאבי בטן. מה עוד אני יכולה לעשות?

אני מקפידה לאכול מאוד בריא, לשתות מים ולבצע פעילות גופנית אבל עדיין מאוד סובלת מגזים וכאבי בטן. מה עוד אני יכולה לעשות?

כשמתייחסים למילה "בריא" חשוב לבדוק עבור מי מדובר? לדוגמה פירות הם בריאים אבל עבור אנשים עם סוכרת או רמות גבוהות של טריגליצרידים יש צורך דווקא לצמצם צריכתם. בהקשר של מערכת העיכול, אמנם לרוב לא מדובר בגרימת נזק אבל צריכה של מזון "בריא" בפירוש עשוי להיות מלווה בתסמינים ביניהם גזים וכאבי בטן. אני מעריכה שאת מרבה באכילת דגנים מלאים, ירקות, פירות ואולי אפילו קטניות שכאמור הם באמת בריאים אבל גם עשירים בסיבים תזונתיים ורכיבים נוספים אשר עשויים להקשות על פעילות מערכת העיכול ולגרום לסימפטומים כאלה או אחרים. אין זה אומר שההמלצה היא להימנע מכל הנ"ל אלא לזהות את הכמות שתהיה נסבלת לגוף תוך התייחסות למאכלים ספציפיים אשר יותר מועדים לפורענות מאחרים.

למה מדיאטה לדיאטה קשה יותר לרדת במשקל?

למה מדיאטה לדיאטה קשה יותר לרדת במשקל?

כאשר אנחנו מתייחסים למשקל שלנו כמו אל יו-יו, אנחנו משנים למעשה לא רק את משקל גופנו, אלא גם את הרכבו. בכל פעם שקיימת ירידה במשקל אנחנו מאבד לרוב שומן ושריר, אבל כאשר קיימת עליה במשקל אנחנו מוסיף לעצמנו רק רקמת שומן. כיוון שלמסת השריר תפקיד חשוב בחילוף החומרים (שריפה קלורית), לא מפתיע שמדיאטה לדיאטה נעשה לנו קשה יותר לרדת במשקל. הגיע הזמן שנפסיק להתייחס לדיאטה כאל משהו זמני או נקודתי, ונעשה שינוי אמיתי בהרגלי האכילה.

לרדת במשקל זה החלק הקל! איך מצליחים לשמור עליו?

לרדת במשקל זה החלק הקל! איך מצליחים לשמור עליו?

אני תמיד שמחה לשמוע אנשים שמספרים לי כי קל להם לרדת במשקל, אבל כדי שהשמירה על המשקל לא תהיה משימה בלתי אפשרית, תהליך הירידה במשקל צריך לענות על שני עקרונות מרכזיים:

1) הוא צריך להתאים לאורח החיים והרגלי האכילה.

2) אסור שהוא יהיה דל מידי בקלוריות.

אף אחד מאיתנו לא רוצה להרגיש שהוא בדיאטה כל החיים, ולכן ככל שהפער בין הדיאטה לבין הרגלי האכילה גדול יותר, כך סיכויי ההצלחה בשמירה על המשקל יהיו קטנים יותר.  לדוגמה אם אני רגילה לאכול 3000 קלוריות ביום מבלי לעלות במשקל, אני אצליח לרדת במשקל בין אם אקבל תפריט של 2500 קלוריות, ובין אם אקבל תפריט של 1200 קלוריות (שיטת העבודה שלי לא כוללת ספירת קלוריות, הדוגמה היא רק לצורך המחשה). הבעיה היא שתפריט של 1200 קלוריות יהיה מצד אחד מאוד שונה מהרגלי האכילה שלי, ומצד שני ירגיל את גופי להוצאה אנרגטית נמוכה יותר. שילוב שני הדברים האלה יקשו עלי מאוד בשמירה על המשקל. יתרה מכך, חשוב לציין שלמסת השריר שלנו חלק נכבד בחילוף החומרים (שריפה קלורית) ולכן דיאטה שמשלבת פעילות גופנית המאפשרת שמירה על מסת השריר, תסייע לנו גם בשימור המשקל החדש.

אני מאוד סובלת ממעי רגיש והרופאה שלי חושבת שכדאי לי להתחיל טיפול בציפרלקס כי הסימפטומים שלי מאוד קשורים לסטרס ומצב רגשי. אני יודעת שהשימוש בתרופה מאוד שכיח בשנים האחרונות אבל אני ממש נגד תרופות.

יש משהו אחר שאני יכולה לנסות?

אני מאוד סובלת ממעי רגיש והרופאה שלי חושבת שכדאי לי להתחיל טיפול בציפרלקס כי הסימפטומים שלי מאוד קשורים לסטרס ומצב רגשי. אני יודעת שהשימוש בתרופה מאוד שכיח בשנים האחרונות אבל אני ממש נגד תרופות.

יש משהו אחר שאני יכולה לנסות?

אני מאוד ממליצה לך בחום לנסות טיפול בביופידבק. מניסיוני טיפול בביופידבק הוא טיפול מאוד יעיל להפחתת רמות הסטרס והקלה על מצבים רגשיים משתנים הגוררים סימפטומים של מערכת העיכול. אני הגעתי לעולם הביופידבק בחיפוש אחר ממד נוסף שיביא להקלה על מעי רגיש, שאינו מעולם התזונה. הטיפול שלי בביופידבק משלב אלמנטים מעולם ה-CBT (שיטת טיפול התנהגותי קוגניטיבי) ומאפשר מצב אחד שיח פורה ומקדם רגשית הכולל בתוכו טכניקות הרפיה, ומצד שני קבלה של נתונים גופניים מדידים ע"ג צד המחשב אשר נותנים משוב על יעילות הטיפול. הרעיון הוא "לתכנת מחדש" את מערכת העצבים באמצעות תרגול ולוודא הקצאת משאבים למערכת העיכול תוך הפחתת רמות הסטרס הגופני והרגשי.

Fresh Green Salad with Feta
bottom of page